Б
ільш ніж півстоліття в Європі поводження з медичними відходами є невід’ємною частиною системи охорони здоров’я, у нашій країні це – виключно проблеми екології, на які ніхто не звертає уваги. В Україні регулярно виникають ситуації навколо небезпечних відходів, що їх викидають просто неба саме компанії, які мають безпосередньо займатись їх утилізацією та знешкодженням. Це відбувається через відсутність чіткого механізму притягнення до відповідальності під час поводження з небезпечними відходами.

Екологи б’ють на сполох, адже небезпечні медичні відходи потрібно дезінфікувати та спалювати, а не захоронювати на звичайнісіньких полігонах для побутових відходів, а тим більше полишати у лісах, посадках поблизу водойм та річок. Чому? Тому що керівництва лікарень та інших медичних закладів ідуть на угоду із власною совістю, регулярно віддаючи тендери на утилізацію компаніям, що не мають відповідних ліцензій та потужності для їхнього знешкодження.

90% медичних відходів викидається незаконно, піднімаючи ризик епідеміологічної небезпеки до критичного рівня.

Директор ТОВ “Екологічні переробні технології”

КРИВАВІ ЗНАХІДКИ

У 2017 році Україну сколихнули два “брудні” скандали. Першим було “самозвалище” у лісосмузі села Демидів Вишгородського району Київської області, де із десятків пакетів із написом “Особливо небезпечно” висипалися використані шприци, голки, нитки, контейнери з кров’ю та іншими епідемічно-небезпечними медичними відходами з інфекційних відділень лікарень та лабораторій.

post-eco-3

Наприкінці року, СБУ виявило несанкціоноване звалище небезпечних біологічних відходів у складських приміщеннях в Дніпропетровській області і на території промислового майданчика в Запоріжжі.

Дві з половиною тонни використаного медичного інструментарію, лікарських діагностичних і дезінфікуючих засобів, елементів живлення, приладів і обладнання, що містять ртуть та важкі метали, а також півтори тонни органічних медичних відходів, предмети, забруднені біологічними рідинами, відходи медичних установ і мікробіологічних лабораторій, що працюють зі збудниками туберкульозу.

 

І це далеко не поодинокі випадки. На жаль корупційні схеми у сфері поводження з небезпечними відходами (медичними та біологічними) за останні роки досягла неймовірних масштабів. І проблема набагато глибша, ніж здається на перший погляд.

ЩО ГОВОРИТЬ ЗАКОН

Почнемо з того, що наказом МОЗ № 325 “Про затвердження Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами”, передбачено “медичні відходи, що становлять небезпеку для здоров’я людини, не можуть накопичуватися, тимчасово зберігатися, транспортуватися, знищуватися разом з іншими відходами”. Окрім того, “медичні відходи після знезараження передаються на підприємства, що мають ліцензію на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами та мають відповідне сертифіковане обладнання”.

Отже, їх потрібно здавати на утилізацію до спеціалізованих підприємств-утилізаторів, які мають відповідну ліцензію на утилізацію від Міністерства екології України та власне сертифіковане обладнання для їх утилізації.

Багато з цих відходів можуть бути токсичними, легкозаймистими, радіоактивними, можуть спричинити інфекційні захворювання, а тому дуже небезпечні під час збору, транспортування та утилізації.

ЧИ ВСЕ ТАК PROZORRO

Переглянувши статистику тендерів в електронній системі публічних закупівель ProZorro, можна легко помітити, що переважну більшість тендерів на утилізацію медичних відходів виграють компанії, які – увага! – взагалі не мають ліцензії та відповідних потужностей на їхню утилізацію, а також працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід. Дані підприємства мають лише право їх збирати, зберігати та перевозити. От вам і відповідь на питання, чому небезпечні відходи не знешкоджуються у спеціальних установках, а викидаються десь у нас по сусідству.

Лише невелика кількість лікарень у місті Києві, дотримуються законодавства України при проведені тендерів на вивезення та утилізацію небезпечних медичних відходів.

Переважна більшість піклується лише про власні інтереси. Серед найбільш злісних порушників, які не дають жодних шансів компаніям-утилізаторам, що повністю відповідають вимогам тендеру, натомість знову і знову обираючи “своїх” – Київська міська клінічна лікарня №8, Київська міська клінічна лікарня №12, Київський міський пологовий будинок № 1 та Комунальне некомерційне підприємство “Консультативно-діагностичний центр дитячий Дарницького району м. Києва”. Даний перелік не є вичерпним.

Ми, як активний учасник держзакупівель у сфері поводження із небезпечними відходами, постійно маємо справу із сумнівним проведенням державних закупівель, в яких тендерні комітети медичних закладів під час проведення закупівлі, свідомо прописують умови під конкретних учасників (що не мають сертифікованого обладнання для утилізації медичних відходів), чим грубо порушують чинне законодавство України.

Стає все більше фейкових фірм, які не мають власної матеріально технічної бази і виграють тендери, демпінгуючи на ринку. Результат – ми бачимо і читаємо у новинах майже кожного місяця. Але ми не відступимось і продовжуватимемо боротись із корупційними схемами у сфері поводження з небезпечними відходами і робитимемо все можливе, щоб наші діти та онуки росли здоровими в екологічно чистій країні.

Автор ertec