Як Швеція досягнула утилізації 99% сміття та імпортує його з інших країн

50,6% відходів в Швеції переробляють вдруге, 48,6% спалюють для виробництва енергії, і лише 0,8% відправляють на полігони - туди потрапляє тільки те сміття, з яким нічого не можна зробити.

Шведи змусили сміттєзвалища працювати: в країні діють 32 заводи з переробки сміття, які забезпечують 810 тисяч домівок теплом і 250 тисяч домівок електрикою.

В управлінні відходами беруть участь всі: пересічні шведи сортують відходи в будинках і викидають в роздільні контейнери, муніципалітети збирають міське сміття і відправляють на заводи, виробники відповідають за утилізацію упаковки, а також товарів, термін придатності яких пройшов: в тому числі покришок, батарейок, лікарських препаратів, йдеться у статті The Swedish Recycling Revolution.

У 2015 році близько 2,3 млн тонн побутового сміття в Швеції спалили і перетворили в енергію. Власні запаси відходів у країни швидко закінчилися, і в той же рік Швеція "імпортувала" 1,3 млн тонн сміття з-за кордону - в основному з Норвегії, Великобританії і Ірландії, які ще й приплатили за позбавлення від звалищ.

Графік зростання переробки у Швеції: червона лінія показує, скільки сміття перетворюється в енергію, чорна - скільки відправляється на звалища. Інфографіка: sweden.se

Залишки попелу після спалювання просівають, щоб витягти гравій, який використовується в дорожньому будівництві. Дим проводять через сухий фільтр і воду, щоб звести до мінімуму викид токсичних речовин.


Поки Швеції не вистачає сміття, в Україні не знають, як його позбутися.

Як випливає із проекту Національної стратегії управління відходами в Україні до 2030 року, лише за 2016 рік громадяни утворили близько 11 млн тонн відходів. Це приблизно 250-300 кг сміття на рік на людину. І ця цифра щороку має чітку тенденцію до зростання, хоча населення скорочується.

При цьому, лише 5,8% із зазначених 11 млн тонн переробили, або утилізували. Решту відходів відправили на полігони та сміттєзвалища. Останніх нині в Україні налічується вже близько 5,5 тисяч. За оцінками експертів, близько 99% діючих полігонів не відповідають вимогам Європейського Союзу до сміттєзвалищ.

До того ж, варто відзначити, що мова йде лише про "офіційно зібрані" тверді побутові відходи та офіційні полігони сміття. А скільки побутових відходів "неофіційно" завезли та залишили у лісах, парках та кар’єрах… Лише за офіційними даними, щорічно утворюється понад 27 тисяч несанкціонованих сміттєзвалищ.